Απόσπασμα 20ης / 13-11-2023 Πράξης  Συλλόγου Διδασκόντων

Οι μαθητές της Γ΄ Λυκείου θα αναχωρήσουν από το σχολείο την Κυριακή 3/12/2023 στις 07:30 και θα επιστρέψουν στον ίδιο χώρο την Πέμπτη 7/12/2023 στις 21:30 περίπου.

Το πρόγραμμα της εκδρομής έχει διαμορφωθεί ως εξής:

1η μέρα: Ιωάννινα - Μουσείο Βρέλλη

Συγκέντρωση νωρίς το πρωί στις 7:00, επιβίβαση στο λεωφορείο και ώρα αναχώρησης από το σχολείο 07:30 για τα Ιωάννινα μέσω της κρεμαστής γέφυρας του Ρίου Αντιρρίου. Μετά τη γέφυρα, στάση για 45 λεπτά στην Ακράτα. Άφιξη στα Ιωάννινα στις 14:00 η ώρα περίπου. Το μεσημέρι, στις 14:30, επισκεπτόμαστε στο Μπιζάνι το μοναδικό στην Ελλάδα Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων, του φημισμένου Ηπειρώτη γλύπτη Παύλου Βρέλλη. Μεταφορά στο ξενοδοχείο μας στις 16:00, τακτοποίηση στα δωμάτια. Δείπνο – διανυκτέρευση.

2η μέρα: Κάστρο Ιωαννίνων - Nησάκι λίμνης Ιωαννίνων

Μετά το πρωινό αναχώρηση στις 10:00 π.μ. για το Κάστρο των Ιωαννίνων όπου θα περιηγηθούμε και θα επισκεφθούμε το βυζαντινό μουσείο καθώς και το μουσείο αργυροχρυσοχοΐας έως τις 12:00. Από τις 12:30 έως τις 14:00 θα επισκεφθούμε το νησάκι όπου βρίσκεται το σπίτι/μουσείο του Αλή Πασά. Επιστροφή στην πόλη των Ιωαννίνων στις 14:30 για μεσημεριανό γεύμα και έπειτα ελεύθερος χρόνος έως τις 17:30. Το απόγευμα επιστροφή στις 18:00 στο ξενοδοχείο. Δείπνο –– διανυκτέρευση.

3η ημέρα: Ζαγοροχώρια

Μετά το πρωινό αναχώρηση στις 10:00 για τα Ζαγοροχώρια, ένα δίκτυο από 46 χωριά σκορπισμένα που ξεπροβάλλουν ανάμεσα σε δασωμένα από πεύκα και έλατα βουνά της Πίνδου. Ακολουθεί στις 11:30 επίσκεψη στο Μονοδένδρι. Εκεί θα δούμε την Μονή της Αγίας Παρασκευής και θα γευματίσουμε στις 14:00. Στη συνέχεια θα θαυμάσουμε πανοραμικά το περίφημο φαράγγι του Βίκου αλλά και την κοιλάδα του ποταμού Βοϊδομάτη. Στις 17:00 επιστρέφουμε στο ξενοδοχείο για ξεκούραση. Δείπνο –– διανυκτέρευση.

4η ημέρα: Μέτσοβο

Πρωινό και αναχώρηση στις 10:00, άφιξη στις 11:00 στο Μέτσοβο, την ορεινή κωμόπολη της Πίνδου. Το Μέτσοβο διαθέτει ένα πλήθος μονών και εκκλησιών, πολλά από αυτά αυθεντικά Βυζαντινά μνημεία τεραστίου κάλλους και σημασίας που αποτελούν στολίδι για την περιοχή. Επίσης θα έχουμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε τις είκοσι παραδοσιακές βρύσες με το μοναδικής ποιότητας ντόπιο νερό και να περπατήσουμε στα μοναδικά καλντερίμια του. Στις 14:00 μεσημεριανό γεύμα. Το απόγευμα στις 17:30 επιστροφή στο ξενοδοχείο. Δείπνο –– διανυκτέρευση.

5η μέρα (τελευταία): Σπήλαιο Περάματος - Αθήνα

Μετά το πρωινό, αναχώρηση στις 10:00 για το σπήλαιο του Περάματος που βρίσκεται σε απόσταση 2 χλμ. από τα Γιάννενα. Θεωρείται το μεγαλύτερο σπήλαιο των Βαλκανίων, έχει δαιδαλώδης διαδρόμους ενός και πλέον χιλιομέτρου και είναι διακοσμημένο με θαυμάσιους σταλακτίτες και σταλαγμίτες. Θα περιηγηθούμε εκεί μέχρι της 12:30. Ελεύθερος χρόνος για μία τελευταία βόλτα στην πόλη των Ιωαννίνων, 12:30-14:30. Νωρίς το μεσημέρι στις 14:30 θα ξεκινήσουμε για το δρόμο επιστροφής. Άφιξη στο σχολείο περίπου στις 21:30.

Αρχηγός της εκπαιδευτικής μετακίνησης ορίζεται ο Συρίγος Νικόλαoς με αναπληρώτρια τη Δελλαπόρτα Μαρίνα. Συνοδοί καθηγητές ορίζονται οι: 1) Παράβαλος Γεώργιος, 2) Πυρένης Κωνσταντίνος και 3) Ερεϊλίδου Αθηνά. Αναπληρωτές αυτών ορίζονται αντίστοιχα οι: 1) Παπαγεωργοπούλου Θεοδώρα, 2) Μαυρουδή Σταματία και 3) Μηλιός Γεώργιος.

Την οργάνωση της εκδρομής έχει αναλάβει το τουριστικό πρακτορείο Happy Days Travel. Οι μαθητές θα διαμείνουν στο ξενοδοχείο Epirus Palace Hotel 5 αστέρων, 7 χλμ. Ε.Ο. Ιωαννίνων, τηλ.: 2651-093555.